REC

Tips om videoinspelning, produktion, videoredigering och underhåll av utrustning.

 WTVID >> Videoproduktionsguide >  >> Videoredigering >> Adobe Audition

Adobe Audition

  1. Skapa en realistisk Walkie-Talkie-ljudeffekt i Audacity – Steg-för-steg-guide

    Att skapa en walkie-talkie-effekt i Audacity är enkelt tack vare dess inbyggda Filter Curve EQ. Walkie-talkies skär naturligt av de låga och höga ändarna av spektrumet och lämnar ett uttalat mellanregister som ger det välbekanta pratiga ljudet. Även om denna komprimering minskar den övergripande tro

  2. Skapa en realistisk dämpad ljudeffekt i Audacity:Expertguide

    En dämpad inspelning låter som om den var inspelad bakom en barriär:högfrekventa detaljer reduceras, medan låga frekvenser förblir intakta. I Audacity kan du emulera denna effekt genom att selektivt dämpa frekvenser över 1–3 kHz med hjälp av Filter Curve EQ. Följ dessa steg för att applicera en däm

  3. Uppnå dämpat ljud i Adobe Audition:A Voiceover Guide

    Du kan göra ditt ljud dämpat med en inbyggd equalizer i Adobe Audition. Dämpat ljud innehåller fler av de lägre frekvenserna eftersom dessa är mycket bättre kapabla att passera genom objekt jämfört med högre frekvenser. Därför kommer vi att skära ut högre frekvenser med en equalizer för att uppnå en

  4. Konvertera Mono till Stereo (och vice versa) i Premiere Pro – Voice-Over Pro Guide

    Konvertera Mono till Stereo (och vice versa) i Premiere Pro Adobe Premiere Pro är i första hand en videoredigeringsplattform, men den erbjuder också grundläggande ljudmanipuleringsverktyg. En vanlig uppgift är att byta ett monoljudspår till stereo, eller komprimera ett stereospår till mono, vilket

  5. Premiere Pro Tangentbordsgenvägar:Förbättra ditt redigeringsarbetsflöde

    Premiere Pro har möjlighet att skapa kortkommandon som avsevärt kommer att förbättra ditt redigeringsarbetsflöde. Följ dessa steg för att skapa kortkommandon i Premiere Pro: Kortkommandon (CTRL+ALT+K) I söksektionen anger du effekten du vill skapa/justera genvägen för. Klicka bredvid din valda e

  6. Skapa realistiska grottljudeffekter i Adobe Audition | Handledning

    Grottväggar begränsar ljudet i en grotta och lägger till mycket reverb till ljudet du hör. Därför kommer du att använda en efterklangseffekt för att uppnå en grottljudskvalitet i Adobe Audition. Reverb-effekten i Adobe Audition är ganska mångsidig och låter dig justera ljudet efter grottans storlek

  7. Skapa realistiska grottljudeffekter i Audacity:En handledning

    Reverb-inställningar för stora, medelstora och små grottor i Audacity. Grottor har en distinkt ljudkvalitet på grund av de kala klippväggarna som omger dig i ett grottutrymme. Eftersom det inte finns något som absorberar ljudvågor i en grotta, studsar den fram och tillbaka i den, vilket skapar en r

  8. Adobe Audition:Konfigurera in- och utdataenheter - En snabbguide

    Sök... inquiries@voiceovertip.com Tips Programvara Utrustning Övningar Karriär Rekommenderad utrustning Sök... Lämna en kommentar / Programvara / Av Julius Du kan ändra både inmatningsenhet (en mikrofon) och utgångsenhet (hörlurar eller högtalare) i Adobe Audition via menyn högst upp

  9. Så här aktiverar du automatiskt spara i Adobe Premiere Pro – En omfattande guide

    Adobe Premiere Pros Autospara-funktion är en livräddare för redaktörer. Genom att automatiskt bevara ditt projekt med bestämda intervaller skyddar det dig från krascher, strömavbrott och oväntade systemuppdateringar. För att aktivera Autospara, följ dessa enkla steg: Navigera till Redigera → Instä

  10. Skapa distorsion i retrostil i Adobe Audition:Experttekniker för Voice-Over

    Förvrängning undviks vanligtvis i talinspelningar eftersom det försämrar klarheten och komforten. Ändå kan avsiktlig förvrängning ge specifika projekt karaktär – retroljudlandskap, ljud i meme-stil eller signaleffekter med låg kvalitet som kräver ett grymt, dåligt ljud. Adobe Audition tillhandahåll

  11. Master Audacity Crossfades:Steg-för-steg för Voice-over-artister

    Audacity erbjuder inbyggda cross-fade-verktyg – Crossfade Clips och Crossfade Tracks – som låter dig blanda flera spår smidigt. Om du vill övertona ljud från två separata spår använder du effekten Crossfade Tracks. Följ dessa steg: Arrangera två spår så att de överlappar något. Välj de överlappan

  12. OBS Studio:Byt enkelt din inspelningsmapp - En snabbguide

    Sök... inquiries@voiceovertip.com Tips Programvara Utrustning Övningar Karriär Rekommenderad utrustning Sök... Lämna en kommentar / Programvara / Av Julius Du kan hitta och ändra din nuvarande inspelningsmapp i OBS genom Inställningar: Gå till InställningarUtdata Välj Inspelning fl

  13. Hur man övertonar ljud i Adobe Audition:En steg-för-steg-guide

    Adobe Auditions Multitrack-redigerare inkluderar en kraftfull, inbyggd övertoningseffekt. Genom att helt enkelt dra ett klipp över ett annat kan du blanda ljud smidigt och undvika abrupta övergångar. Följ dessa expertsteg för att skapa en felfri övertoning: Öppna Multitrack-redigeraren (översta v

  14. Dämpa ljudet i Premiere Pro:En snabbguide för Voiceovers

    Premiere Pro har liknande ljudredigeringsverktyg integrerade som Audition, som är Adobes dedikerade ljudredigeringsprogram. Även om ljudredigeringsprocessen kan vara något mindre bekväm i Premiere Pro, kan du uppnå samma eller liknande resultat och att försöka dämpa ljud är ingen svår uppgift. Att

  15. Synkronisera ljud och video i Premiere Pro:En steg-för-steg-guide

    Separat inspelning av ljud och video kräver exakt synkronisering för att anpassa materialet med motsvarande ljud. Det här scenariot uppstår vanligtvis när en dedikerad kamera spelar in video medan ljud spelas in på en extern mikrofon. Premiere Pro förenklar denna process med en inbyggd synkroniseri

  16. Audacity:Byt enkelt inspelnings- och uppspelningsenheter - en snabbguide

    Du kan ändra både inspelningsenhet (mikrofon) och uppspelningsenhet (hörlurar eller högtalare) i Audacity via Audio Setup-menyn. Dina inspelnings-/uppspelningsenheter kommer inte nödvändigtvis att vara desamma som de nuvarande enheterna som valts på din PC/Mac. I enhetslistan kan din uppspelnings-/i

  17. Reaper:Byt enkelt inspelnings- och uppspelningsenheter (Voiceover-tips)

    Sök... inquiries@voiceovertip.com Tips Programvara Utrustning Övningar Karriär Rekommenderad utrustning Sök... Lämna en kommentar / Programvara / Av Julius För att ändra både inspelningsenhet (ingång) och uppspelningsenhet (utgång) i Reaper måste du följa dessa steg: Enhet (Ctrl+P)

  18. Audacity Safety &Security:En omfattande recension för Voice Over-artister

    Fräckhet  har vunnit ett brett erkännande som en ledande digital ljudarbetsstation med öppen källkod (DAW) ända sedan lanseringen i maj 2000 på SourceForge.net, och många hyllar den som ett av de mest pålitliga gratisalternativen till andra premiumljudinspelnings-/redigeringsprogram på grund av den 

  19. ACX-krav för Audible:Audacity Audio Quality Guide

    ACX är en plattform där röstskådespelare har en chans att provspela för berättande ljudböcker och få sitt arbete publicerat på Audible. ACX är strikt med ljudkvalitet och kommer att ge dig en uppsättning krav som din ljudboksinspelning måste klara. Lyckligtvis är det inte så svårt att uppfylla deras

  20. Premiere Pro:Skapa en dämpad ljudeffekt - Handledning för voiceover

    En dämpad ljudkvalitet uppnås ofta när du talar från ett annat rum, under en filt, kudde eller bakom något slags föremål som absorberar dina röstfrekvenser. Detta fenomen inträffar eftersom högre ljudfrekvenser blockeras och absorberas. Däremot lyckas lägre frekvenser komma igenom, vilket gör att

Total 165 -Video  FirstPage PreviousPage NextPage LastPage CurrentPage:2/9  20-Video/Page Goto:1 2 3 4 5 6 7 8
Senaste uppdateringen: 2026-07-03
Adobe Audition
  1. Hur skapar man kortkommandon i Audacity?

    Hur skapar man kortkommandon i Audacity?

  2. Hur tar man bort bakgrundsljud från ljud?

    Hur tar man bort bakgrundsljud från ljud?

  3. Premiere Pro Tangentbordsgenvägar:Förbättra ditt redigeringsarbetsflöde

    Premiere Pro Tangentbordsgenvägar:Förbättra ditt redigeringsarbetsflöde

  4. ACX Audio Requirements:Mastering Adobe Audition for Voiceovers

    ACX Audio Requirements:Mastering Adobe Audition for Voiceovers

Rekommenderade artiklar

  1. Hur man gör en sammansatt vinflaskabild med hjälp av Photoshop Layers

  2. Hur man skapar ett mörkt och lynnigt Rembrandt-porträtt i Lightroom

  3. Systemkrav för att köra Premiere Pro:Hur man ställer in datorn

  4. Fotografera en professionell produktreklam hemma

  5. Hur man lägger till en grunge -effekt dina porträtt med Lightroom

Populära artiklar

  1. Hur man gör en sammansatt vinflaskabild med hjälp av Photoshop Layers

  2. Hur man skapar ett mörkt och lynnigt Rembrandt-porträtt i Lightroom

  3. Systemkrav för att köra Premiere Pro:Hur man ställer in datorn

  4. Fotografera en professionell produktreklam hemma

  5. Hur man lägger till en grunge -effekt dina porträtt med Lightroom